تعمیر چرخ صندلی اداری و مدیریتی

 

چرخ های صندلی اداری و کامپیوتر و غیره در ابعاد ، اندازه و جنس های مختلفی تولید و عرضه می شوند.

لازم است بدانید که چرخ ها به اشکال مختلفی بر روی پایه ها در ساخت صندلی و تعمیرات صندلی ،  نصب و تعویض می شوند.

معمولا چرخ ها به صورت پیچی، پیمی، خاری و غیره تولید می شوند.

ما با توجه به نوع صندلی اداری چرخ مناسب را با در نظر گرفتن سلیقه مشتری نصب و عرضه می کنیم

.

کستر (Caster)

کستر، که معادل فارسی آن چرخ کوچک می باشد، چرخ مخصوصی است که در مبلمان اداری، خانگی، گاری ها و ترولی ها و سایر تجهیزات صنعتی و اداری استفاده می شود. کسترها در طراحی ها، ابعاد، جنس و مکانیزم های چرخشی و اتصالی بسیار متنوع و با هدف کاربری های متفاوت در بازار عرضه می شوند

.

جنس کسترها

کسترهای مخصوص مبلمان اداری و خانگی، معمولا از پلیمرها و لاستیک ها نرم ساخته می شوند. استفاده از انواع مختلف لاستیک و پلاستیک در ساختار کستر، نه تنها باعث نرمی حرکت کستر می شود، بلکه سطح زمین را نیز محافظت می کند. در مقابل کسترهای صنعتی، که برای ترولی یا گاری های صنعتی، برای محیط های کارگاهی یا فروشگاهی، استفاده می شوند، از لاستیک های فشرده، آلومینیوم، آهن ریختگی و یا فولاد ساخته می شوند. انواع لاستیک و پلیمرهای مورد استفاده در کسترهای مخصوص مبلمان عبارتند از:

پلی یورتان

پلی یورتان، دارای مقاومت سایشی فوق العاده، مقاومت ضربه ای خوب، نرمی حرکت بسیار خوب و محافظت سطح عالیست. پلی یورتان معمولا به تنهایی یا به شکل روکش برروی چرخ های نایلونی یا پروپیلنی، در ساختار کسترها استفاده می شود. همچنین با اضافه کردن رنگ دانه به ساختار پلی یورتان، می توان کسترهایی با رنگ های متنوع ساخت.

پلی پروپیلن

پلی پروپیلن از جمله پلیمرهای ترموپلاستیک بوده و مقاومت ترین ماده در مقابل مواد شیمیایی، اسیدها و مواد خورنده می باشد. ضریب عملکرد آن با لاستیک فشرده قابل مقایسه است، با این برتری که سبک تر بوده و مقاومت ضربه ای بالاتری دارد.

نایلون

نایلون، بهترین نسبت عملکرد و مقاومت بار استاتیکی به هزینه را دارد. بهترین انتخاب برای محیط های محافظت شده، بیمارستان ها، کتابخانه ها و Clean Rooms می باشد.

لاستیک

لاستیک بهترین ماده کستر در مقابل شوک، ضربه و ارتعاشات است. محافظت سطح و نرمی حرکت خوبی دارد.

کسترها، از مواد بسیار مختلفی بسته به کاربرد و محیط مورد استفاده ساخته می شوند، از جمله: آلومینیوم، آهن ریختگی، فولاد، فنولیک، ABS،

 

روش های اتصال کستر به پایه

کسترها با اتصالات مختلفی در تعمیر صندلی ، متناسب با طراحی، عملکرد و بار استاتیکی و دینامیکی وارده، به پایه یا پنج پر متصل می شوند:

۱-پرچ پرسی

۲-پیچ

۳-صفحه زیر

۴-هزارخاری

 

تفاوت کستر (Caster) و چرخ (Wheel) در چیست؟

به طور خلاصه، می توان گفت که کستر، یک چرخ پیشرفته با مکانیزم های اتصال و چرخش آماده بکار است. در واقع، کستر، چرخی است که روی آن، محور دوران به همراه برینگ لغزشی یا غلتشی، محور اتصال به شاسی و بعضا ترمز نصب شده است.