تعمیر مکانیزم صندلی و توضیح مکانیزم صندلی

تعمیر مکانیزم صندلی باتوجه به نوع کاربری و طراحی صندلی ها ازجمله صندلی های کارمندی ، کارشناسی ، مدیریتی و هم چنین طبقه قیمتی آن ها لازم است انواع متفاوتی از مکانیزم صندلی اداری مورد استفاده قرارگیرد.

مکانیزم صندلی اداری با قابلیت امکان تطبیق حالت صندلی با ارگونومی مناسب و مطلوب کاربر جهت ایجاد راحتی ، پیشگیری از بروز بیماری های ستون فقرات و مفاصل و نیز افزایش راندمان  تقریبا در تمامی صندلی های اداری به کار برده می شود.


مکانیزم صندلی اداری

درحال حاضر باتوجه به حجم و نوع تولیدات کارخانه های سازنده صندلی اداری و استقبال مصرف کنندگان ،برخی از انواع مکانیزم صندلی اداری بیشترین مصرف را در تولید دارند.

تعمیر صندلی حامیان صنعت با توجه به توان فنی و تولیدی و اهتمام در ارتقاء و تضمین کیفیت محصولات ،  یکی از تولیدکنندگان و عرضه کنندگان اصلی مکانیزم صندلی اداری در بازار می باشد.

 

عملکرد مکانیزم صندلی

هر چند مکانیزم صندلی تیلت عملکرد ساده ای دارد ، تنظیم ارتفاع ، حرکت گهواره ای و قفل کن کشویی ،  ولی دقت در تولید ، کامل بودن فرم ها و زوایا و داشتن ظاهری باکیفیت ، عملکرد مناسب و روان و هم چنین کیفیت بالای رنگ کاری پودری الکترواستاتیک ، وجه تمایز این محصول با تولیدات سایر شرکت ها و محصولات ساخت چین می باشد.

مکانیزم صندلی تیلت کلاچی دارای عملکرد پیچیده تری می باشد. این نوع مکانیزم علاوه بر کارکردهای مکانیزم صندلی تیلت دارای قابلیت قفل کن کلاچی در تمام مسیرحرکت گهواره ای می باشد. عملکرد بدون نقص و روان ، نداشتن لقی و صدای حرکت و قدرت مناسب سیستم ترمزکلاچی از برتری های این محصول است.


مکانیزم صندلی چیست؟

مکانیزم قطعه‌ای مکانیکی در صندلی است که زیر نشیمن نصب می‌شود و به صندلی توانایی جابجایی عمودی ، تغییر زاویه و غیره می‌دهد و در حقیقت حکم شاسی صندلی را دارد.

مکانیزم خود از قطعاتی تشکیل‌شده که هرکدام وظیفه‌ای خاص دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

قبل از تعمیر مکانیزم صندلی باید قطعات مختلف مکانیزم صندلی را شناخت .

جک گازی

یکی از مهم‌ترین وظایف یک مکانیزم صندلی حرکت دادن عمودی کل صندلی است که این امر توسط جک گازی انجام می‌شود.

با قرارگیری جک گازی در محل نصب آن در مکانیزم، و پس‌ از آن نصب مکانیزم به نشیمن ارتباط بین جک و نشیمن صندلی برقرار می‌شود که با بالا و پایین شدن جک گازی صندلی نیز بالا و پایین می‌رود.

 

حفره‌های نصب نشیمن

حفره‌هایی هستند که با استفاده از آن ها مکانیزم صندلی به زیر نشیمن پیچ می‌شوند.

فاصله‌ی مرکز این حفره‌ها با مرکز دوران مکانیزم پارامتری مهم در میزان وزنی است که صندلی می‌تواند تحمل کند.

اهرم جک گازی

این اهرم با تحریک ضامن جک گازی  باعث تنظیم ارتفاع صندلی توسط کاربر می‌شود.

اهرم قفل زاویه

این اهرم برای کنترل زاویه‌ی نشیمن نسبت به افق است و نحوه عملکرد آن قفل‌کردن مکانیزم صندلی در زاویه دلخواه است که با توجه به انواع مکانیزم قفل (دستی، خودکار یا کلاچی) اجزا و عملکرد آن متفاوت است.

هم چنین این اهرم می‌تواند اهرمی جداگانه باشد یا در مدل‌های ساده‌تر همان اهرم تحریک جک گازی باشد.

 بخش استکانی

درون این قطعه فنری تعبیه‌شده که با حرکت استکانی و میزان فشردگی فنر می‌توان میزان روانی حرکت پشتی صندلی را تعیین کرد. در بعضی از صندلی‌ها به‌جای بخش استکانی از اهرم مجزایی برای تنظیم سختی فنر استفاده می‌شود.

 براکت

این قطعه مخصوص صندلی‌هایی با مکانیزم حرکتی سینکرون است و پشتی صندلی به آن متصل می‌شود.

مکانیزم‌ها را می‌توان از دو نظر تقسیم‌بندی کرد:

 

  •  ازنظر نوع مکانیزم قفل (دستی، خودکار، کلاچی)
  •  ازنظر نوع مکانیزم حرکت (تیلت، سینکرون)

مکانیزم قفل

منظور از مکانیزم قفل روشی است که به وسیله‌ی آن  محور دوران مکانیزم صندلی در موقعیت خود قفل‌شده و زاویه نشیمن نسبت به افق ثابت می‌گردد.

1.مکانیزم قفل دستی

2.مکانیزم قفل خودکار

3.مکانیزم قفل کلاچی

مکانیزم قفل دستی

در این روش مکانیزم صندلی تنها در یک زاویه (اکثراً حالت عمودی یا اولیه پشتی) یا نهایتاً دو زاویه مشخص قفل می‌شوند.

در این روش حفره‌ای برای جاسازی اهرم زاویه تعبیه‌شده و مکانیزم تنها در صورتی قفل می‌شود که اهرم در شیار مربوطه قرار گیرد.

در این نوع مکانیزم صندلی تنها یک اهرم وجود دارد که همان اهرم تحریک جک گازی است.

حرکت عمودی این جک باعث بالا و پایین رفتن صندلی و حرکت افقی در جهت داخل باعث جایگیری اهرم در حفره تعبیه‌شده و متعاقباً ثابت شدن زاویه صندلی می‌شود و با بیرون کشیدن اهرم مکانیزم مجدداً آزاد می‌گردد.

مکانیزم قفل خودکار

تعمیر مکانیزم صندلی : این نوع مکانیزم در دو نوع تک اهرم یا دو اهرم موجود است که می‌تواند در چند زاویه مشخص قفل شود.

در این مدل انتهای اهرم قفل زاویه به یک فنر و ضامن متصل است.

تحریک اهرم می‌تواند به‌صورت حرکت افقی (در مدل تک اهرم) و حرکت دورانی (در مدل دو اهرم) باشد.

در این مکانیزم برای اینکه ضامن درون حفره به خوبی جا بیفتد مکانیزم حرکت جزئی‌ای می‌کند سپس ثابت می‌شود.

مکانیزم قفل کلاچی

ساختار این نوع مکانیزم‌ها با مکانیزم‌های دستی و خودکار کاملاً متفاوت است و صندلی می‌تواند در هر زاویه دلخواه تنظیم و فیکس شود.

این مکانیزم‌ها معمولاً دو اهرمی یا سه اهرمی هستند.

 

انواع مکانیزم حرکت

1.مکانیزم حرکت تیلت

2.مکانیزم حرکت سینکرون

مکانیزم حرکت تیلت (Tilt)

به مکانیزم بدون تسمه یا بدون براکت نیز معروف است.در این مکانیزم زاویه پشتی نسبت به نشیمن ثابت است و با تغییر زاویه مکانیزم صندلی هر دو قسمت با هم دوران می کنند.یکی از نشانه های تیلت بودن مکانیزم یک صندلی متصل بودن دسته هم به پایه و هم به نشیمن است که از تغییر زاویه جداگانه هرکدام جلوگیری می کند.

مکانیزم حرکت سینکرون (Syncron)

در این مکانیزم که به مکانیزم براکت دار یا تسمه دار نیز معروف است زاویه پشتی از زاویه نشیمن مستقل است و هرکدام بصورت جداگانه دوران می کنند.این خصوصیت امکان تنظیم صندلی برای حالات مختلف بدن را فراهم می کند.

شما میتوانید برای تعمیر مکانیزم صندلی خود با تعمیر صندلی تکنیکال صنعت همراه باشید و اطلاعات لازم جهت تعمیر قسمت های مختلف صندلی خود با ما همراه باشید .